czwartek, 11 sierpnia 2011

Rekuperacja - informacje ogólne

Najogólniej, wentylację pomieszczeń możemy podzielić na:
- wentylację naturalną (tzw. grawitacyjną),
- wentylację mechaniczną.

Najczęściej w naszych domach można spotkać wentylację naturalną. Jej zaletą jest to, że nie potrzebuje ona energii do funkcjonowania. Niestety jest to jedyna zaleta tego rozwiązania. Po stronie wad natomiast można by wymienić m.in.: konieczność rozszczelnienia budynku (poprzez np. stosowanie nawiewników okiennych), możliwość występowania przeciągów, brak filtracji powietrza dostarczanego, na okresowym zaniku jej działania kończąc.
Do tego, aby wentylacja naturalna "działała" muszą być spełnione co najmniej trzy warunki.
1. Prawidłowo wykonane przewody wentylacji grawitacyjnej (roboczo będziemy je nazywać "kominami wentylacyjnymi"). Chodzi tu o ich odpowiedni przekrój, szczelność i długość.
2. Rozwiązanie nawiewu powietrza (otwarte okno, nawiewniki okienne lub inne rozszczelnienie pomieszczenia).
3. Odpowiednie warunki termiczne. Chodzi mi tu przede wszystkim o to, że w przewodzie wentylacyjnym musi być wyższa temperatura powietrza niż na zewnątrz komina. Wówczas mamy do czynienia z tzw. cugiem. Jeżeli weźmiemy pod uwagę okres letni, gdzie ten warunek jest niemożliwy do spełnienia, wówczas wentylacja naturalna nie funkcjonuje.

Drugim rodzajem wentylacji jest wentylacja mechaniczna, której jedną z części składowych jest REKUPERACJA. Dzięki temu rozwiązaniu eliminujemy problemy występujące przy wentylacji naturalnej, ponieważ system ten działa w oparciu o urządzenie zwane rekuperatorem, którego zadaniem jest odpowiednia obróbka powietrza i dostarczenie żądanej ilości do wentylowanych pomieszczeń. Przy tym rozwiązaniu eliminujemy problem przeciągów, ponieważ rozdział powietrza organizujemy ściśle wg projektowanego rozwiązania i mamy "nadzór" nad ilością dostarczanego i odprowadzanego powietrza. W samym urządzeniu mamy do czynienia z odpowiednim przygotowaniem powietrza tzn. filtracja oraz podgrzewanie lub chłodzenie. Ilości powietrza "pilnuje" system automatycznej regulacji wg ściśle określonych reguł. 
Wracając jeszcze do aspektu ekonomicznego całej inwestycji, można z pełną odpowiedzialnością stwierdzić, że koszty inwestycyjne (po jednej stronie kominów wentylacyjnych, a po drugiej profesjonalnej instalacji wentylacji mechanicznej) są porównywalne. Pozostaje kwestia kosztów eksploatacyjnych i tu dochodzimy do setna rekuperacji. 
Nowoczesne urządzenia rekuperacyjne mają za zadanie przygotowanie powietrza dostarczanego do pomieszczeń przy jak najmniejszym koszcie zużycia energii. Wysokosprawne urządzenia odzyskują nawet do 90% energii cieplnej z powietrza usuwanego. Dodatkowo system automatyki czuwa nad optymalnym zużyciem energii na pracę wentylatorów. 

Zatem wszystkim moim czytelnikom proponuję przemyśleć sprawę rozwiązania wentylacji we własnym domostwie, które ma być azylem spokoju i wypoczynku. Tym, którzy są na etapie budowy lub podejmowania decyzji o budowie własnego domu, zdecydowanie polecam drugie rozwiązanie. Skonsultujcie się z dobrym projektantem i instalatorem, a gwarantuję, że nie będziecie żałować.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz